2013. február 21., csütörtök

Mérgező tisztaság helyett természetes praktikák

Tiszta konyha, csillogó edények, makulátlan fürdőszoba, baktériummentes mellékhelyiség, fényesen csillogó bútorok, műillatú mosott ruhák… de milyen áron?
Reklámok százai hirdetik a jobbnál jobbnak kikiáltott különféle tisztító-, fertőtlenítő-, mosogató-, és mosószereket, a lehetséges „mellékhatásokról” azonban hallgatnak.
Bár a kemikáliák otthonunkat ragyogóvá teszik, közben szennyezik a környezetet, és egészségünket is károsítják a bőrön át felszívódva, vagy belélegezve. Akár mérgezést vagy allergiás reakciót is kiválthatnak.

Mi van benne?

  • A lefolyótisztítók erős lúgok, a vízkőoldók pedig savak: maró hatásúak, a belőlük felszabaduló gázok máj- és vesekárosítók. Ha takarítás közben belélegezzük, köhögést, légzési nehézségeket, nyálkahártya-irritációt idézhet elő.
  • A legtöbb fertőtlenítő- és tisztítószer maró hatású hipót tartalmaz, melynek gőze belélegezve irritálja szemünket, torkunkat, orrunkat, hosszú távú használat mellett akár tüdőnk sérülésére is számíthatunk. Ráadásul, ha a hipó savval keveredik (például ha az erősebb hatás reményében vízkőoldóval megspékelve használjuk) mérgező klórgáz keletkezik, mely belélegezve erősen károsítja a tüdőt és a nyálkahártyát. Sok tisztítószer tartalmaz erősen mérgező formaldehidet, fenolt, krezolt, melyek belélegezve rosszullétet, fejfájást okozhatnak, ráadásul potenciális rákkeltő anyagok. Antibakteriális hatása miatt előszeretettel alkalmazzák a triklozánt a különféle fertőtlenítő- és tisztítószerekben (sőt, még egyes fogkrémekben és tusfürdőkben is megtalálható!) mely allergén, valamint vese- és májkárosító hatású. Mivel erős baktérium- és gombaölő, a rossz mikroorganizmusok mellett a jókat is kiirtja, ráadásul folyamatos használata egyre inkább ellenálló baktériumtörzsek kialakulását eredményezheti.
  • A mosogatószerek fő összetevői a felületaktív anyagok (tenzidek), zsíroldó szerek, foszfátok, színezékek, szintetikus illatanyagok. Mosogatás után kezünk kiszárad, kirepedezik, mivel a zsíroldó szerek feloldják a bőrön lévő védő zsírréteget is. Bőrünk ezáltal legyengül, így könnyebben felszívódhatnak a kórokozók, ráadásul zsírréteg hiányában a mosogatószerben lévő vegyi anyagok is könnyebben beszívódnak. Az arra érzékenyeknél ez allergiát, ekcémát is eredményezhet. A tenzidek (amelyek a felületek fényességét és a cseppmentes száradást garantálják) egy része öblögetés után is megmarad az edényeken, így gyakorlatilag vegyszert is eszünk mosogatás után. Mosogatás közben az erőteljes, szintetikus illatok belélegezve fejfájást, émelygést idézhetnek elő.
  • A legtöbb ablaktisztító ammóniát tartalmaz, mely gyakori belélegzés mellett károsíthatja májunkat és tüdőnket. Némely erőteljesen mérgező metil-alkoholt (metanolt) is tartalmaz, mely kis mennyiségben fejfájást, émelygést, hányingert okoz.
  • A mosószerben lévő fehérítő, foszfát, szintetikus illatanyagok, enzimek és egyéb adalékanyagok amellett, hogy erőteljesen károsítják az élővizet, különféle bőrpanaszokat és allergiát idézhetnek elő.
  • A mosáshoz használt öblítőkben lévő vegyi anyagok (pl. optikai fehérítők, szintetikus színező- és illatanyagok stb.) az érzékeny bőrűeknek és kisgyermekeknek allergiát okozhatnak. A ruha puhaságát és illatát garantáló adalékanyagoknak köszönhetően pedig jócskán csökken a textília nedvszívó képessége.

Kell-e kórházi sterilitás otthonunkban?

A steril tisztaság idealizált képét csak a média hiteti el velünk, vesszük is az agyonreklámozott termékeket, és mérgezzük vele a világot és magunkat is. A túlzott sterilitás azonban nem egészséges.
Egyrészt a folyamatos, erőteljes fertőtlenítés hatására a kórokozók egyre ellenállóbbá válhatnak, másrészt a túlságosan steril környezet hatására immunrendszerünk gyakorlatilag „elfelejti” a feladatát, egyenes utat engedve a különféle allergiás megbetegedéseknek.
Hiszen ha a kisgyermek ilyen környezetben nő fel, a még fejlődő immunrendszere nem találkozik a hétköznapi anyagokkal, szervezete nem edződik hozzá a különféle fertőzésekhez, ezáltal felnőttkorban jóval nagyobb eséllyel alakulhat ki allergia vagyasztma.
Persze nem kell, hogy piszkos legyen a lakás, de célszerű megtalálni az arany középutat, hisz nemcsak durva vegyszerekkel tarthatjuk tisztán otthonunkat. A nagyanyáink által is használt hagyományos, természetes tisztítószerekkel felvehetjük a harcot a kosz ellen, kímélve egészségünket és környezetünket.

Tisztaság mellékhatások nélkül – házi praktikák

Használjunk ecetet, szódabikarbónát, citromlevet, citromsavat, mosószódát!
  • Mivel az ecet kiváló fertőtlenítő, zsír- és vízkőoldó, fürdőszobánkat tökéletesen tisztántarthatjuk vele, sőt, még az ablakok és tükrös felületek pucoláshoz is kiváló. Fele-fele arányban vízzel hígítva érdemes használni.
  • A szódabikarbóna kiváló nedvszívó és szagtalanító hatású szer, ráadásul környezetbarát is. Tökéletes a hűtőszekrény szagtalanítására.
  • A vécét érdemes szódabikarbónával vagy vízzel hígított ecettel kisúrolni: ez a keverék tisztít, fertőtlenít és szagtalanít.
  • Elkerülhetjük a maró hatású lefolyótisztító használatát ha a lefolyót WC pumpa segítségével előbb alaposan kitisztítjuk, majd ecettel kevert szódabikarbónával feloldhatjuk a dugulást.
  • A vízkő eltávolítására tökéletes a gyenge természetes sav, a citromsav. Vízzel keverve fehérítő hatású, alkalmas fémek tisztítására. Különösen hasznos a kávé- és teafőző, valamint a vízforraló tisztán tartásánál, hiszen nem kell olyan sokáig öblögetni, mint például az ecetet, nem hagy zavaró utóízt.
  • Mosogatáshoz használhatunk ecetet vagy citromot, súroláshoz pedig kiváló a szódabikarbóna.
  • A kellemes illatú citromlé is hasznos segítség lehet a vegyszerek helyett: természetes savként jól tisztítja a fémet és oldja a vízkövet.
  • A bútorok tisztítására és ápolására tökéletes az olívaolaj, a lenolaj, a méhviasz és a citrom.
  • A krómozott felületek szépen megtisztíthatóak almaecettel.
  • A mosószóda (nátrium-karbonát) környezetbarát tisztítószer (olyan körfolyamatban állítják elő, melynek nincs káros mellékterméke), vízlágyító és zsíroldó hatású. Kiválóan helyettesíthetőek vele a foszfátos tisztítószerek: forró vízben feloldott mosószódával lesikálhatjuk a csempéket és a tűzhelyet. Ruhák mosásánál a szokásos mosószeradag harmadát helyettesíthetjük vele, sőt, szennyezett ruhák áztatásához is kitűnő.
  • Mosáshoz allergén öblítők helyett használhatunk vízzel hígított ecetet. Az így öblített ruhák puhák lesznek és élénk színűek maradnak.

Környezetkímélő tisztítószer

Ha tisztító- vagy mosószert veszünk, alaposan nézzük meg, hogy mit is választunk!Környezetünk és egészségünk védelme érdekében keressük a természetes hatóanyagú öko termékeket! Ügyeljünk arra, hogy mindenféle tisztító- és mosószerből csak a legkisebb elegendő mennyiséget használjuk!

(Forrás: vitaminsziget.hu)
Kapcsolódó:
Vegyszermentes háztartás
Cseréljük le vegyszeres mosó- és tisztítószereinket
Szabaduljunk meg a szintetikus szappanoktól és kézápolóktól
Vegyszermentes háztartás (én ezt használom)

Kapcsolat:
Csiszer Lóránt (pepino78@gmail.com)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése